Pojmy dobropis a vrubopis se v současné době již nepoužívají a nahradil je jednotný termín opravný daňový doklad.
Dobropisem se označoval daňový doklad, kterým dodavatel snižoval zcela nebo částečně své daňové plnění a opravoval tak původní daňový doklad. Dobropis se označoval také jako záporná faktura. Byl využíván například při částečném nebo úplném vrácení částky z důvodu reklamace odběratele nebo při nedodání kompletní zakázky.
Vrubopis je opakem dobropisu a používal se na navýšení pohledávky vůči odběrateli a navýšení daňového plnění. Příkladem mohlo být navýšení původní zaúčtované částky z důvodu úpravy zakázky, navýšení cen materiálu a podobně.
Jak jsme již zmínili, dobropis a vrubopis se nahradily pojmem opravný daňový doklad.
Pojem opravný daňový doklad je definován v zákoně o DPH. Jedná se jednoduše o doklad, který informuje o opravě základu daně. Musí obsahovat tyto náležitosti:
Co jsou stejné informace o dodavateli a odběrateli jako na původní faktuře.
Dále je třeba uvést:
Ve Faktury webu jsme ponechali pojmy dobropis a vrubopis z důvodu oddělení významu opravného daňového dokladu. V případě opravného daňového dokladu snižujícího základ daně používáme stále (interní) pojem dobropis. Opravný daňový doklad zvyšující základ daně stále nazýváme vrubopis. Dobropis a vrubopis (ODD) můžete ve Faktury webu vytvořit stejným způsobem jako fakturu. Je však třeba v poli Typ faktury vybrat příslušnou možnost.